18.1 C
Elektrėnai
2024 / 05 / 13

Pavasario darbai darže tęsiasi: 5 svarbiausi patarimai

Ar jau skaitėte?

Gegužė – pats darbymetis sodininkams ir daržininkams, nes šis mėnesis daugelio daržovių sėjos ir sodinimo metas. Visgi gegužę tinka sėti ne visas daržo gėrybes, todėl prieš skubėdami berti sėklas į dirvą, išsinagrinėkite konkretaus augalo ypatybes. Tik taip sulauksite ankstyvo ir gausaus derliaus.

- Reklama -

N24.lt – NAUJAS!


„Nors gegužę paprastai jau būna šilta, tačiau šalnų tikimybė – didelė. Todėl šį mėnesį labiausiai tinka sodinti šalčio nebijančius daigus į atvirą gruntą: morkas, burokėlius, ridikėlius. Nuo gegužės vidurio lauke galima sėti ir salotas, prieskonines žoleles. Žinoma, norint sulaukti gausaus šviežių gėrybių derliaus, tik pasodinti daržovių laiku neužtenka – labai svarbu pasirinkti tinkamas sėklas, dirvą ir kitas priemones“, – sako vieno Lietuvoje veikiančio prekybos centro marketingo vadovas Nerijus Višinskas.

Darbas sode. Nuotrauka summa iš Pixabay.

Prieskoninės žolelės

Prieskonines žoleles, tokias kaip bazilikai, melisos, raudonėliai, petražolės, špinatai, laiškiniai česnakai, čiobreliai ir rozmarinai, galima auginti namuose ant palangės visus metus. Anot E. Gružauskienės, ne visiems prieskoniams tinka augti kartu, todėl geriausia juos sodinti atskiruose induose.

Tam, kad augalams užtektų vietos, jų vazonai turėtų būti apie 15 cm aukščio ir 20 cm skersmens, tačiau jei prieskonius sodinsite kartu, rinkitės didesnius ir platesnius vazonus. Indo apačioje būtina anga vandeniui nutekėti ir tinkamas drenažo sluoksnis – kitaip jūsų augalai ims pūti. Drenažui rekomenduojama naudoti akmenukus ar molio šukes, kurias uždengsite storu žemių ir sijoto smėlio mišinio sluoksniu.

„Prieskoninės žolelės labai mėgsta saulę, todėl vazonus laikykite ant labiausiai saulėtos palangės, kur dieną temperatūra siektų bent 15°C, o naktį nukristų ne žemiau nei 5°C. Augalams būtinas ir grynas oras, todėl kaip įmanoma dažniau atverkite langus“, – pataria sodo ir gėlių tinklaraštininkė Dalia Petkevičiūtė.

Gegužės antrojoje pusėje, daugiametes prieskonines žoleles, tokias kaip melisos, šalavijai ir čiobreliai, galite persodinti į dirvą, kur jos augs greičiau nei ant palangės. Žolelėms puikiai tiks saulėtos arba pusiau šešėlyje esančios teritorijos, kuriose laisvai cirkuliuos oras ir nebus per daug skersvėjų.

- Reklama -

Agurkai

Gegužė taip pat tinkamiausias metas sodinti agurkus lauke – tik palaukite, kol žemė įšils bent iki 15 °C. Tuomet sėkite juos šiltoje ir nuo vėjo apsaugotoje vietoje.

„Norėdami gausaus derliaus, agurkus sėkite į iškilias, 60 cm pločio lysves, tarp kurių palikite 40–45 cm tarpus. Taip jose nesikaups lietaus vanduo ir nemirks augalų šaknys. Paruoštose lysvėse padarykite nedidelius griovelius, suberkite agurkų sėklas ir užberkite puriu dirvožemiu. Vėsesnėmis dienomis ir naktimis, agurkus pridenkite agroplėvele“, – pasakoja D. Petkevičiūtė.

Morkos ir burokėliai

Gegužę pats metas sodinti vėlyvų veislių, šalčiams atsparias morkas ir burokėlius. Norėdami sulaukti gausaus derliaus, jas auginkite lengvose ir vidutinio sunkumo dirvose, kur nuolat šviečia saulė.

„Gegužę geriausia sėti vėlyvų veislių morkas, kurios tinkamos laikyti per žiemą. Sėkite jas eilėmis, o pasirodžius pirmiesiems lapeliams – praretinkite. Taip morkos užaugs didelės ir nebus išvagotos muselių lervų kanalėliais. Pasėję daržoves gegužę, pirmo derliaus turėtumėte sulaukti jau birželio pabaigoje“, – sako prekybos centro marketingo vadovas.

Žieminius burokėlius sėkite nuo gegužės vidurio iki birželio pabaigos paliekant 25–30 cm tarpus tarp eilių. Praėjus 10 dienų nuo sudygimo, burokėlius būtina pirmą kartą praretinti. Antrą kartą daržovės retinamos, kai ant augalų pasirodo 4–5 lapeliai. Kruopščiai prižiūrėdami burokėlius, jų derliaus turėtumėte sulaukti rugsėjo pabaigoje – spalio pradžioje.

N. Višinskas priduria, kad morkas ir burokėlius galima auginti ir pakeltose lysvėse. Čia pasodintos daržovės paprastai užauga greičiau ir būna gražesnės.

Ridikėliai


N24.lt – NAUJAS!


Ridikėliai vienos tų daržovių, kurių derliaus galima paragauti greičiausiai. Ankstyvųjų ir apvalių veislių derlius gali išaugti per 18–30 dienų, pailgų– 30–40 dienų.

Anot D. Petkevičiūtės, ridikėliai geriausiai auga derlingoje, purioje ir pakankamai drėgnoje dirvoje. Jie mėgsta gerai apšviestus plotus, todėl praėjus 5–6 dienoms po daigų pasirodymo juos praretinkite – taip ridikėliai augs dideli ir nebus kartūs. Be to, šias daržoves galite sėti kas 15 dienų, taip užsitikrindami nenutrūkstamą jų derlių.

Salotos

Lapinės salotos – daug dėmesio nereikalaujantis augalas, todėl jas, kaip ir prieskonines žoleles, galima auginti namuose visus metus ir po trijų savaičių nuo sėjos, skinti derlių.

„Jei salotas nuspręsite sėti lysvėje, paieškokite joms vietos, kurią nuo svilinančių saulės spindulių dengtų lengvas šešėlis. Salotos atsparios vėsiam orui, todėl norint kuo greičiau mėgautis šviežiu derliumi, jas jau gegužę galite sėti lauke, nakčiai pridengiant agroplėvele“, – pasakoja marketingo vadovas.

Ekspertas priduria, kad augdamos palankioje temperatūroje lysvėje, lapinės salotos subręsta per 35–45 dienas, o gūžinės – per 55–95 dienas nuo daigų pasirodymo. Todėl norėdami nuolat turėti šviežių ir skanių salotų, galite vienu kartu pasėti skirtingas jų veisles.

Nerijus Višinskas
UAB „Makveža“ marketingo vadovas

TOP naujienos

Teismas panaikino laisvės atėmimo bausmės vykdymo atidėjimą autostradoje žmogų pražudžiusiam neblaiviam vairuotojui

Klaipėdos apygardos teismas apeliacine tvarka išnagrinėjo baudžiamąją bylą, kurioje kaltinimai dėl vairavimo neblaiviam, pažeidžiant kelių eismo saugumo taisykles, dėl ko įvyko eismo įvykis ir...

Horoskopas sausio 13 dienai

AVINASŠiandien jūsų laukia kupina įvykių diena. Daug bendrausite, ginčysitės, bandysite apginti savo pasaulėžiūrą. Gausite, ko jums reikia, bet nebūtinai tai, ko norite. JAUTISJūs nusiteikęs ryžtingai...

Du Lietuvos zoologijos sodo apuokai bus paleisti į laukinę gamtą

Rugpjūčio 9 dieną du Lietuvos zoologijos sode išskilę didieji apuokai papildys laukinę šių paukščių populiaciją. Įspūdingo dydžio pelėdiniai paukščiai į laisvę bus paleidžiami Kurtuvėnų...

Milijonas gyventojų jau deklaravo pajamas

Valstybinė mokesčių inspekcija (VMI) informuoja, kad šiandien daugiau nei milijonas gyventojų jau deklaravo pernai gautas pajamas: 748 tūkst. gyventojų pateikė pajamų mokesčio deklaracijas, kuriose...

Tuščio šaldytuvo sindromas: kas keliauja į virtuves greitojo pristatymo krepšeliuose?

14,5 euro – tokio vidutinio greitojo apsipirkimo krepšelio Lietuvoje būta pastarąjį pusmetį, kai šalyje ėmė veikti pirmoji tokia pristatymo paslauga. Nors platformos „Bolt Market“ duomenimis, krepšelis nuosekliai didėjo augant parduotuvių asortimentui, didžiausią dalį užsakymų,...

2020 metų savivaldybės surinko ir gavo mažiau pajamų nei planavo

Išankstiniais Finansų ministerijos duomenimis, 2020 metais valstybės biudžetas ir savivaldybių biudžetai pajamų gavo 0,5 proc. (55,5 mln. eurų) mažiau nei 2019 metais. Planuotos bendros minėtų biudžetų 2020 metų pajamos – 11 648,2 mln. eurų,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS