7.7 C
Elektrėnai
2024 / 05 / 17

Elektronikos atliekos: kada jos pavojingos, o kada – naudingos?

Ar jau skaitėte?

Tiek gamta, tiek ir žmogaus organizmas yra tarsi cheminės laboratorijos, kuriose vyksta daugybė cheminių reakcijų. Kai ekosistema nepažeista, visos šios reakcijos yra natūralios, nekenksmingos. Tą patį galėtume pasakyti apie elektronikos prietaisus, dujošvytes lemputes ir baterijas. Kol funkcionuoja, laikoma tinkamomis sąlygomis, šie daiktai nėra pavojingi. Kas kita, jeigu jų atliekos paliekamos po atviru dangumi ar nerūšiuotos patenka į sąvartynus. 

- Reklama -

Kompiuteriai ir telefonai – pilni chemijos

„Yra suskaičiuota, kad elektronikos prietaisuose – apie 70 įvairių cheminių elementų. Kai kurie jų gali būti ypač pavojingi, jei prietaiso sistema pažeidžiama. Tai – gyvsidabris, freonas, švinas. Kiti elementai nėra tiesiogiai chemiškai pavojingi, tačiau netinkamose sąlygose ar kilus gaisrui irgi gali užteršti aplinką. Prie tokių elementų priskiriamas nikelis, kobaltas, litis, kurie naudojami įvairioms baterijoms gaminti. Be baterijų, kaip žinome, neveiks nei mobilusis telefonas, nei kompiuteris“, – pasakoja Elektronikos platintojų asociacijos (EPA) projektų vadovė Laura Jurevičienė.

Ji taip pat atkreipia dėmesį, kad kai kuriuose elektronikos prietaisuose, pavyzdžiui, spausdintuvuose, naudojami ir specialūs skysčiai. Jų likučiai taip pat gali būti pavojingi aplinkai, jei bus laikomi sąlygomis, kurios šiems prietaisams nėra tinkamos, arba pats prietaisas, jo dalys bus pažeistos. Į orą, dirvožemį, vandens telkinius ar gruntinius vandenis patekę teršalai gali tapti nuodais augalijai, gyvūnijai ar žmonėms, be to, turėti ilgalaikį neigiamą poveikį ekosistemoms.

Blogai tiek netvarkyti, tiek kaupti, tiek ir be saiko vartoti

EPA projektų vadovė primena, kad joks elektronikos prietaisas nėra pavojingas, jei tinkamai eksploatuojamas ir laikomas. Prietaisų atliekos tampa kenksmingos, kai laikomos netinkamomis sąlygomis arba išmetamos į buitinių atliekų konteinerius. Be to, aplinkai neigiamą poveikį turi ir neatsakingo vartojimo įpročiai, kai dar gerai funkcionuojantys prietaisai be rimtesnės priežasties keičiami naujais ar kaupiami, užuot juos padovanojus, perleidus kitam ar pardavus. 

„Pastaraisiais metais elektronikos atliekų kiekis auga milžiniškais greičiais, perdirbama tik nedidelė dalis, o tai reiškia ir netvarų išteklių naudojimą, ir papildomus energijos kiekius gaminant daiktus ar perdirbant atliekas. Galiausiai už tai turime daugiau mokėti ne tik dėl augančių naujų prietaisų kainų, bet ir gyvendami ne tokioje sveikoje aplinkoje, kentėdami klimato kaitos padarinius“, – pastebi L. Jurevičienė.

Kodėl būtina rūšiuoti ir atsakingai šalinti elektronikos atliekas?

  • Nerūšiuojamos elektronikos, dujošvyčių lempų ir baterijų atliekos gali patekti į sąvartynus ir tapti aplinkai bei žmonių sveikatai kenksmingais teršalais.
  • Į nerūšiuotų atliekų srautą patekusios elektronikos, dujošvyčių lempų ir baterijų atliekos susimaišo su kitomis atliekomis. Tai gali paskatinti pavojingas chemines reakcijas. Be to, tokia atliekų šalinimo elgsena sumažina elektronikos, dujošvyčių lempų ir baterijų efektyvaus perdirbimo galimybes.
  • Sandėliukuose, pašiūrėse ar po atviru dangumi laikomos elektronikos atliekos gali išskirti aplinkai ir žmonių sveikatai pavojingas medžiagas.
  • Netinkamomis sąlygomis laikomos elektronikos, dujošvyčių lempų ir baterijų atliekos dėl jose vykstančių cheminių reakcijų gali sukelti gaisrą. 
  • Net jei tinkamai rūšiuosime elektronikos atliekas, tačiau jas atiduosime į nelegalių tvarkytojų ar perdirbėjų rankas, tai nebus atsakingas žingsnis. Kartais prietaisai nelegaliai bei aplinkai žalingais būdais ardomi, siekiant iš jų išgauti keletą naudingų medžiagų, o visa kita šalinama į bendrąjį atliekų srautą ar tiesiog gamtoje. Dėl šios priežasties pravartu pasidomėti ir pasitikrinti, ar atliekų tvarkytojas, kuris perėmė iš jūsų atliekas, turi šios veiklos leidimą. 

„Smulkių elektronikos prietaisų, dujošvyčių lempų ir baterijų atliekas galima išmesti į specialiuosius šioms atliekoms skirtus konteinerius. Tokios paskirties EPA talpas galima rasti prekybos centruose, bibliotekose, kitose įstaigose. Stambiagabaritės elektronikos, kaip pavyzdžiui, šaldytuvų, elektrinių viryklių, skalbyklų, atliekas jau daugiau kaip 10 metų išvežame iš namų nemokamai. Tiesiog paskambinkite mums telefonu +370 695 55111 arba registruokitės www.epa.lt svetainėje – čia rasite ir elektronikos atliekų surinkimo vietų sąrašą“, – ragina EPA atstovė.

- Reklama -

Apie Elektronikos platintojų asociaciją (EPA)

Elektronikos platintojų asociacija yra didžiausia šalyje licencijuota kolektyvaus elektros ir elektronikos įrangos atliekų tvarkymo organizavimo organizacija. Ji vienija kelis šimtus tarptautinių ir nacionalinių elektros ir elektronikos įrangos gamintojų bei importuotojų, tarp kurių – žinomiausi pasauliniai elektronikos gamintojai, pvz., „Bosch“, „Siemens“, „Whirlpool“ ir kt. EPA savo veiklą organizuoja ir atliekų surinkimą finansuoja visos šalies mastu.

Neringa Baranauskienė

 

TOP naujienos

Merų nuomonės dėl iniciatyvos tarybos nariams mokėti fiksuotus atlyginimus skirias

Lietuvos merų nuomonės dėl Seime brandinamos iniciatyvos reglamentuoti savivaldybės tarybos nariams skiriamą lėšų tvarką skiriasi. Nors merai sveikina pasiūlymą fiksuoti savivaldos politikų veiklai skiriamą...

Kol notarai nepasiekiami, oficialųjį testamentą gali pakeisti asmeninis

Dėl koronaviruso pandemijos negali būti atliekami notariniai veiksmai, tarp jų ir – svarbiausieji, tokie, kaip oficialiojo testamento patvirtinimas, tačiau notarai nuotoliniu būdu gali pakonsultuoti...

V. Kurpienė: riešutų kokybę turėtume vertinti atsižvelgiant į 4 pagrindines taisykles

Tyrimai rodo, kad bent kartą per savaitę riešutus vartojantys lietuviai dažniausiai juos perka akcijų metu, tačiau mitybos specialistės, dietistės Vaidos Kurpienės teigimu, renkantis riešutus,...

Horoskopas spalio 4 dienai

AVINASŠiandien jūsų laukia pripažinimas, net jei to ypatingai ir nesiekėte. Nesidrovėkite žengti priekin ir imtis vadovauti paradui. Bet kokia užduotis jums įveikiama, ir aplinkiniai...

ORAI: Šiandien vietomis numatomi nedideli krituliai, daugiausia sniegas

Šiandien vietomis numatomi nedideli krituliai, daugiausia sniegas. Daugelyje rajonų plikledis. Kai kur silpna lijundra. Vėjas šiaurės vakarų, vakarų, pereinantis į pietvakarių, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra nuo 3 laipsnių šalčio iki 2, pajūryje 4 laipsnių...

Paparčio žiedo beieškant: mistiški papročiai ir užburiantis receptas

Joninės – viena didžiausių ir svarbiausių vasaros švenčių, turinti gilias tradicijas ne tik Lietuvoje, bet ir kaimyninėse šalyse. Lietuvoje šią šventę mielai mini daugelis, nebūtinai tik Jonai ir Janinos. Nuo seno, dar pagonybės laikais...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS