15.9 C
Elektrėnai
2024 / 05 / 14

Didėja tarifai už į rinką išleidžiamas pakuotes

Ar jau skaitėte?

Daugiau negu 1,6 mln. vienkartinių gėrimų pakuočių kasdien surenkanti ne pelno organizacija VšĮ „Užstato sistemos administratorius“ (USAD) nustatė tarifus, kurie kitąmet bus taikomi Lietuvos gėrimų gamintojams ir importuotojams.

- Reklama -
Nuotrauka ELEVATE iš Pexels.

„Tarifų dydžius ir pokyčius lemia antrinių žaliavų kaina, kuri yra pastebimai nukritusi po ankstesniais metais pasiektų aukštumų. Todėl mažėja finansinės įplaukos už perdirbėjams parduodamas pakuočių atliekas. Teko keisti tarifus, kad praradimai būtų kompensuoti ir užtikrintas sistemos veiklos tęstinumas. Taip pat atsižvelgta į makroekonomikos prognozes, darbo užmokesčio pokyčius ir infliaciją“, – teigia USAD vadovas Gintaras Varnas.

G. Varnas atkreipia dėmesį, kad aliuminio rinkos kaina pasaulyje yra smukusi daugiau negu penktadaliu, o PET antrinių žaliavos kainuoja net trečdaliu pigiau, lyginant su 2018 metais. Dėl žaliavų kainų nuosmukio sistema gauna kur kas mažiau lėšų iš perdirbėjų, todėl gamintojams ir importuotojams tenka labiau prisidėti prie užstato sistemos palaikymo Lietuvoje.

USAD valdybos sprendimu tarifai grįžta į 2017-2018 metų lygį, neviršydami bendrų makroekonominių rodiklių tendencijų, kurias prognozuoja Lietuvos bankas (LB). LB duomenimis, darbo užmokestis 2020 metais augs 6,8 proc., o vidutinės metinės infliacijos rodiklis sieks 1 procentą.

„Tikimės, kad ateityje atsigaunant ekonomikai augs ir antrinių žaliavų kainos, tad atitinkamai galės būti keičiami ir tarifai“, – komentuoja G. Varnas. Be to, atkreiptinas dėmesys, kad dėl šiuo metu sumažėjusių žaliavų kainų gamintojai gali tikėtis palankesnių skardinių įsigijimo sąlygų.

Gamintojai ir importuotojai už aliuminio skardines nuo kitų metų mokės 1,7 ct/vnt., už plienines skardines – 4,5 ct/vnt. Plastikinėms pakuotėms bus taikomas 3,2 ct/vnt. tarifas. Vienkartiniai stikliniai buteliai bus apmokestinami 4,7 ct/vnt. tarifu.

- Reklama -

Per dešimt šių metų mėnesių perdirbimui grąžinta per 527 milijonų vienkartinių stiklo, plastiko ir metalo pakuočių. Iš viso nuo užstato sistemos veiklos pradžios Lietuvoje gyventojai susigrąžino užstatą už daugiau kaip 2,6 mlrd. vienkartinių pakuočių. USAD nustatyti tarifai mokami nuo kiekvienos į Lietuvos rinką išleistos pakuotės.

USAD duomenimis, dažniausiai į taros surinkimo vietas gyventojai grąžina plastiko buteliukus ir metalines skardines, kurių iš viso surenkama per 92 procentus.

Pažymėtina, kad stiklo pakuotes vartotojai yra linkę ne taip pavyzdingai grąžinti – į surinkimo vietas atkeliauja 85 proc. į rinką išleistų butelių. Pagal teisės aktų reikalavimus gamintojai ir importuotojai yra įsipareigoti surinkti ne mažiau kaip 90 proc. stiklo pakuočių. Nepasiekus šio rodiklio, turi būti mokamas pakuočių taršos mokestis, kuris yra įskaičiuotas į 2020 metų, o taip pat ir į kitų metų, tarifą. USAD atkreipia dėmesį, kad kitąmet pakuočių taršos mokestis auga daugiau negu du kartus.

Pasak USAD vadovo G. Varno, kitąmet vartotojai bus aktyviau raginami į taros surinkimo vietas pristatyti stiklines pakuotes. „Stiklinės pakuotės yra sunkesnės, gali sudužti, todėl vartotojai perdirbimui jas grąžina rečiau. Tačiau, jeigu stiklo atliekos patenka ne pas perdirbėjus, o į gamtą, prireiks milijono metų, kad jos suirtų“, – primena G. Varnas.

Penktus metus veikiančia užstato sistema mūsų šalyje naudojasi 9 iš 10 gyventojų, o absoliuti dauguma (98 proc.) apklaustųjų per spalį atliktą tyrimą nurodė, kad sistema yra reikalinga.

Inga Tarasonienė
Projektų vadovė

TOP naujienos

Prarasti rankpinigiai, užlietas ką tik įsigytas būstas, vidaus apdailos defektai – kaip to išvengti?

Nekilnojamojo turto įsigijimas yra gana sudėtingas procesas. Kiekviename šio proceso etape būsto pirkėjų laukia didesni ar mažesni iššūkiai, kuriuos įveikti ne visada būna paprasta....

Įtampa pečių juostoje – vienas dažniausių nusiskundimų (video pamoka)

Masažai, SPA, įvairios kūno puoselėjimo procedūros vis labiau populiarėja,“ – teigia masažuotojas, kineziterapeutas ir Karaliaus Mindaugo profesinio mokymo centro profesijos mokytojas MARIUS JURGELAITIS. Daugiau...

Nuo naujųjų metų MMA uždirbančio žmogaus pajamos „į rankas“ augs 75 eurais

2024 metais minimali mėnesinė alga (MMA) kyla iki 924 eurų neatskaičius mokesčių, o nepamokestinamasis pajamų dydis (NPD) – iki 747 eurų. Šie pokyčiai lemia,...

Jau laikas naikinti invazinį augalą – Sosnovskio barštį

Aplinkos ministerija primena, kad jau atėjo laikas naikinti Sosnovskio barščius. Prasidėjus šio invazinio augalo vegetacijai jį rekomenduojama iškasti taip apsaugant biologinės įvairovės požiūriu jautrias...

Nuo mini laboratorijų iki specialių krosnių – kaip „Iki“ užtikrina produktų šviežumą?

Parduotuvių lentynose ir vitrinose esantys švieži vaisiai, daržovės, mėsa bei žuvis į jas nepatenka paprastai – produktai turi įveikti sudėtingą patikros sistemą. Jų šviežumą ir kokybę užtikrinti padeda įvairiausios priemonės. Pasak Vaidos Budrienės, prekybos...

Patarimai, kaip kovoti su maisto švaistymu

Pasaulyje iššvaistoma kone ketvirtadalis maisto, bet lygiai taip pat daugybė žmonių negauna visaverčių maisto produktų. Spalio 16-ąją minima Pasaulinė maisto diena. Vis dėlto ne tik šią dieną turėtume pagalvoti apie maisto įvairovę, sąmoningą vartojimą...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS