17.9 C
Elektrėnai
2023 / 05 / 29

Ką valgo rytų europiečiai: ar pažįstame kaimynų tradicinius patiekalus?

Ar jau skaitėte?

Nors Rytų Europos šalių tradiciniai valgiai – pakankamai panašūs, ar tikrai žinome, ką valgo mūsų kaimynai? Rytų Europos virtuvėje vyrauja sotūs, naminiai patiekalai: virtiniai, įvairiausios sriubos, troškiniai, mėsos, bulviniai patiekalai, raugintos daržovės. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad įvairiausių šalių virtuvių įkvėpti ingredientai vis didesnio dėmesio susilaukia ir iš pirkėjų.

- Reklama -

Vyrauja paprasti ingredientai

„Pirkėjai linkę vis labiau eksperimentuoti su receptais. Tradicinius patiekalus dažnai paskanina įmantresniais pagardais, įkvėpimo semiasi dairydamiesi į kitų šalių receptus ir juos pritaiko savo virtuvėse. Būtent dėl šios priežasties esame paruošę gausų įvairiausių virtuvių įkvėptų ingredientų asortimentą: nuo mūsų regione mėgstamos varškės, tradicinių kumpių, raugintų daržovių iki prancūziškų ir itališkų sūrių, azijietiškų padažų, sušiams skirtų ryžių ar meksikietiškų tortilijų“, – teigia V. Budrienė.

Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ atstovė, sako, kad tiek naminio, tradicinio maisto, tiek sudėtingesnių, šventinių patiekalų ingredientai Rytų Europoje nėra įmantrūs.

„Rytų Europos regiono šalių virtuvės turi daugiau tarpusavio panašumų negu skirtumų. Rytų Europos virtuvėse vyrauja vietiniai ir visiems prieinami ingredientai. Pradedant įvairiausiomis kruopomis, nuo grikių iki perlinių, miltais, varške, sviestu, grietine, bulvėmis, kiauliena, jautiena, silke, įvairiausiomis, dažnai šakninėmis daržovėmis, grybais“, – teigia V. Juodkazienė.

Pasak jos, apie IX–XI a. Rytų Europos regione paplito ruginė duona, kuri tapo bene svarbiausiu maisto produktu. Nuo XIII a. Rytų Europos kulinariją labai stipriai paveikė klajojančių tautų virtuvės. Per totorius, karaimus atkeliavo lakštiniai, virtiniai, įdaryti tešlos gaminiai, taip pat mėsos bei žuvies rūkymo tradicijos, o XIX a. Rytų Europą pasiekė bulvės, kurios tapo vienu svarbiausių šio regiono virtuvės ingredientų.

Daugiau panašumų nei skirtumų

Tradiciniai patiekalai skirtingose šio regiono šalių virtuvėse taip pat yra ganėtinai panašūs, jeigu lietuviai gamina koldūnus su mėsa, grybais ar varške, tai Lenkijoje gaminami jų pusbroliai pierogi, o Ukrainoje varenyky. Šie virtiniai taip pat dažnai įdaromi mėsa, virtomis bulvėmis, netgi kopūstais ar uogomis. Tradiciniai lietuviški balandėliai kaimyninėse šalyse taip pat turi daugybę giminaičių. Pavyzdžiui, jeigu Lietuvoje balandėliai patiekiami su bulvėmis ir grietine, tai Ukrainoje mėgstamas saldžiarūgštis padažas. Lenkijoje balandėliai vadinami golabki, jų įdaras gaminamas iš kiaulienos ir jautienos faršo, tačiau mėsa maišoma ne tik su ryžiais, bet ir miežių ar grikių kruopomis.

- Reklama -

Tiek lietuviai, tiek rytų europiečiai įvairiausiais būdais gamina silkę, daržovių sriubas, kurias dažnai pagardina mėsa, o pavyzdžiui, į tradicinę lenkų sriubą flaki dedamas jaučio skrandis. Latvijoje populiari desertinė ruginės duonos sriuba vadinama rupjaizes zupa. Ji gaminama pirmiausia skrudinant ruginės duonos gabaliukus, po to verdant ir troškinant juos vandenyje. Ši sriuba dažniausiai patiekiama su įvairiausiais džiovintais vaisiais ir uogomis.

Žinoma, Rytų Europoje populiarūs ir bulvių patiekalai – nuo mišrainių su bulvėmis iki blynų, apkepų. Šiuose kraštuose taip pat vyrauja mėsos valgiai – kotletai, įvairiausi kepsniai, šaltiena, dešrelės. O, pavyzdžiui, kaimyninėje Latvijoje mėgstamas patiekalas vardu putraimdesas. Dažniausiai ruošiant šią dešrą naudojamos miežių kruopos, kiaulės taukai ir kraujas. Šios dešros prieš patiekiant paprastai supjaustomos, pakepamos keptuvėje ir patiekiamos su bruknių uogiene ar grietine.

„Iki“ atstovė dalijasi keliais Rytų Europos virtuvių įkvėptais receptais, kuriuos lengvai pasigaminsite namuose.

Lenkiška bulvių sriuba

Jums reikės:

- Reklama -
  • 8 puodelių kubeliais supjaustytų bulvių
  • 170 g supjaustytos rūkytos kiaulienos šoninės
  • 1 1/2 puodelio kubeliais supjaustytų morkų
  • 1 supjaustyto pastarnoko
  • 1/4 supjaustytos saliero šaknies
  • 2 litrų vandens
  • 1/2 šaukštelio druskos
  • 6 pipirų žirnelių
  • 2 lauro lapų
  • 3 šaukštų sviesto
  • 3 v. š. miltų
  • 3/4 puodelio susmulkinto svogūno
  • 1/2 šaukštelio džiovinto mairūno

Gaminame:

Į didelį puodą sudėkite supjaustytas bulves, rūkytą mėsą, morkas, pastarnoką, salierą, druską, pipirų žirnelius. Įpilkite vandens. Virkite apie 20 minučių arba tol, kol daržovės suminkštės. Nedidelėje keptuvėje ištirpinkite sviestą, suberkite smulkintą svogūną ir šiek tiek pakepkite. Suberkite mairūną ir kepkite dar apie minutę. Tuomet supilkite miltus ir viską gerai išmaišykite. Įpilkite porą puodelių karštos sriubos ir dar pamaišykite. Tuomet viską perpilkite į puodą ir virkite, kol sriuba šiek tiek sutirštės.

Estiškos bulvių salotos

Jums reikės:

  • 5 išvirtų ir supjaustytų bulvių
  • 3 išvirtų ir supjaustytų morkų
  • 200 g supjaustytų marinuotų agurkų
  • 1 nedidelės nusausintos skardinės kukurūzų
  • 1 nedidelės nusausintos skardinės žirnelių
  • 1 supjaustyto nedidelio svogūno
  • Kelių supjaustytų kiaušinių
  • 200 g supjaustytos rūkytos kiaulienos dešros

Padažui:

  • 300 ml grietinės
  • 100 ml majonezo
  • 0,5 šaukštelio citrinpipirių
  • 0,5 šaukštelio bulvių prieskonių mišinio

Gaminame:

Visas salotoms skirtus ingredientus sumaišykite dubenyje. Atskirame indelyje sumaišykite padažui skirtus ingredientus ir viską uždėkite ant daržovių. Išmaišykite ir skanaukite.

Ukrainietiški virtinukai su bulvėmis

Jums reikės:

  • 1 kiaušinio
  • 2/3 stiklinės vandens
  • 1/2 arbatinio šaukštelio druskos
  • 2 1/2 puodelio miltų

Įdarui:

  • 4 vidutinio dydžio bulvių
  • Druskos
  • 2 šaukštų aukščiausios kokybės pirmojo spaudimo alyvuogių aliejaus
  • 2 vidutinių dydžio kubeliais supjaustytų svogūnų
  • Šviežiai maltų juodųjų pipirų

Patiekimui:

  • Sviesto
  • Grietinės

Gaminame:

Dideliame dubenyje sumaišykite 1 kiaušinį, 2/3 puodelio vandens ir 1/2 arbatinio šaukštelio druskos ir viską gerai išplakite. Įpilkite 1 puodelį miltų, lengvai išmaišykite, tuomet įpilkite dar 1 1/4 puodelio miltų. Suminkykite tešlą. Stalviršį apibarstykite miltais, padėkite ant miltų tešlą ir dar kartą viską išminkykite. Tešlą sudėkite į dubenį, uždenkite virtuviniu rankšluosčiu ir palikite 30–60 minučių pastovėti kambario temperatūroje.

Bulves dėkite į puodą su vandeniu ir įberkite druskos. Puodą uždenkite, užvirkite, sumažinkite ugnį iki mažos ir virkite uždengę dangtį, kol bulves bus galima lengvai persmeigti šakute. Tuo tarpu didelėje keptuvėje ant vidutinės ugnies įkaitinkite 2 šaukštus aliejaus. Sudėkite svogūnus ir kepkite, dažnai maišydami, kol jie gražiai paruduos ir apskrus. Bulves išimkite iš puodo ir sutrinkite. Įmaišykite maždaug trečdalį pakepintų svogūnų. Pagal skonį pagardinkite druska ir pipirais. Gautą mišinį atvėsinkite.

Padalinkite tešlą į 4 dalis. Ją iškočiokite ir suformuokite nedidelius apskritimus. Į kiekvieną apskritimą dėkite jau paruošto įdaro ir viską gražiai užlenkite. Galiausiai užvirkite didelį puodą vandens, jį pasiūlykite. Sudėkite virtinukus ir virkite 2–3 minutes, kol šie iškils į viršų. Virtinukus sudėkite į didelį puodą ir uždėkite kelis gabalėlius sviesto. Viską patiekite su grietine ir likusiais keptais svogūnais.

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

spot_img

Bankas išsiaiškino, kodėl lietuviai nebeperka nuosavo būsto

Trečdalis Lietuvos gyventojų planuoja įsigyti naują būstą dešimties metų laikotarpyje, rodo „Luminor“ banko atliktos apklausos* duomenys. Didžiausiu trikdžiu apklaustieji įvardija aukštas nekilnojamo turto kainas, o beveik kas dešimtam Lietuvos gyventojui trūksta santaupų pradiniam būsto...

Pavyks net desertų negaminantiems: garantuotas jogurtinis tortas su braškėmis, kurio nereikia kepti

Nenuginčysi, kad pirmosios lietuviškos braškės skaniausios – vienos pačios, be jokių priedų. Pasak Vaidos Budrienės, „Iki“ komunikacijos vadovės, gegužės mėnesį pirkėjai graibsto šias lietuviškas uogas, kurių būna taip išsiilgę. Braškės idealiai tinka ne tik...

Kokie simptomai įspėja, jog jau laikas apsilankyti pas gydytoją oftalmologą?

Apie akies sveikatos problemas signalizuoja ne tik suprastėjęs regėjimas – tokie simptomai kaip dažnas akių nuovargis, paraudimas, smėlio ar svetimkūnio jausmas akyse, deginimo pojūtis, diskomfortas ar niežėjimas yra ženklas, jog atėjo laikas apsilankyti pas...

Laistome augalus: kaip nuobodžią rutiną paversti malonia pramoga?

Perfrazuojant garsią frazę iš vieno filmo, „su dideliu augalų kiekiu ateina ir didžiulė atsakomybė juos prižiūrėti“. Kai balkonus ir terasas jau puošia galybė gėlių, o šiltnamiuose ir daržuose jau įsitaisė visų mėgstami agurkai, pomidorai...

ORAI: Pirmadienio dieną lietaus nenumatoma, aukščiausia temperatūra 19–24 laipsnių

Pirmadienio dieną žymesnio lietaus nenumatoma. Vėjas vakarinių krypčių, 4–9 m/s. Aukščiausia temperatūra 19–24, pajūryje 16–18 laipsnių. Antradienį lietaus tikimybė nedidelė. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, naktį 3–8 m/s, dieną 7–12 m/s. Temperatūra naktį 4–9, vietomis 10–12...

Horoskopai gegužės 29 dienai

AVINASKodėl amžinai viską sužinote paskutinis? Šiandien vėl pražiopsojote kažką svarbaus. Net jei turėsite dar vieną galimybę, tai jau nebus visai tas pat. Labai naudingą žinią gali atnešti vaikas ar senyvas žmogus. JAUTISNetikėtas emocijų proveržis sujudins...

ORAI: Šiandien lietaus nenumatoma, aukščiausia temperatūra 19–23 laipsnių šilumos

Šiandien lietaus nenumatoma. Vėjas pietų, pietvakarių, 7–12 m/s. Aukščiausia temperatūra 19–23, pajūryje 16–18 laipsnių šilumos. Pirmadienio dieną kai kur numatomas trumpas, nedidelis lietus. Vėjas naktį pietvakarių, 3–8 m/s, dieną vakarų, šiaurės vakarų, 6–11 m/s. Temperatūra...

Horoskopai gegužės 28 dienai

AVINASLaikas baigti savaitės darbus. Tai gali būti ne taip paprasta, ypač jei užduotis nemiela. Vis dėlto pasistenkite susikaupti - kiekvienas jūsų žingsnis stebimas ir kritiškai vertinamas. JAUTISJei ketinate improvizuoti, būkite tikras, kad partneriai jus palaikys....

Žinomos moterys susirinko unikaliai meninei terapijai: tapė ant jūros kranto bei mėgavosi lėto gyvenimo...

Didelių paveikslų tapybos sesijas organizuojanti menininkė Gerda Umarienė kartu su Kunigiškėse įsikūrusių darbui, poilsiui ir gyvenimui skirtų apartamentų/prekybos patalpų kompleksu „Hill Garden Residence“ įgyvendino seniai planuotą idėją ir sukvietė būrį moterų į sulėtinto gyvenimo...

Lietuviškų smidrų sezono įkarštis: kviečia kepti ant grilio, gardinti salotas ar valgyti žalius (receptas)

Maistingieji smidrai šiuo metu yra pačiame sezono įkarštyje. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė smidrus vadina viena superdaržovių ir pasakoja, kokią naudą sveikatai turi šis augalas. Tuo tarpu „Rimi“ komercijos operacijų vadovė Olga Suchočeva primena,...

Kurorto festivalis „Myliu Palangą 770“ – jau kitą savaitgalį ir toks, kokio dar niekas...

Jau kitą savaitgalį, birželio 2 – 4 d., Palanga kviečia į vieną iš žinomiausių, itin laukiamų ir labiausiai lankomų šiltojo sezono renginių pajūryje – į kurorto festivalį „Myliu Palangą“, kuris tradiciškai šventiškai ir nuotaikingai...

ORAI: Šeštadienio dieną bus mažai debesuota, be lietaus, aukščiausia temperatūra 17–22 laipsniai

Šeštadienio dieną bus mažai debesuota, be lietaus. Vėjas šiaurės, šiaurės vakarų, vakariniuose rajonuose vakarų, pietvakarių, 8–13 m/s. Aukščiausia temperatūra 17–22 laipsniai. Sekmadienį lietaus nenumatoma. Vėjas naktį nepastovios krypties, 3–8 m/s, dieną pietvakarių, vakarų, 6–11 m/s....

Horoskopai gegužės 27 dienai

AVINASTik jūs pats geriausiai žinote, ko jums dabar reikia, tad neleiskite, kad kitų žmonių nuomonė darytų įtaką jūsų sprendimams. Finansiniai reikalai vėl neduos ramybės. Vakarą pasistenkite praleisti be didelių piniginių išlaidų. JAUTISGali tekti bendrauti su...

Smegenų maistas: gydytoja dietologė dalijasi svarbiausias produktais, gerinančiais smegenų veiklą

Smegenys atsakingos už viską, kas mumyse vyksta: mintis, atmintį, emocijas, pasaulio suvokimą, informacijos priėmimą, kalbą, judėjimą ir kitas svarbias sritis. Jos sudarytos iš milijonų ląstelių, vadinamų neuronais – visas smegenų darbas paremtas jų tarpusavio...

Pavaišinsite visus kaimynus: 3 gardūs, nebrangūs ir greiti visos skardos patiekalai

Penktadienį – Europinė kaimynų diena. Kaip ir į antrosios pusės, taip ir į kaimynų širdis kelias dažnai driekiasi per skrandį. Vaišės būriui žmonių gali gąsdinti dažną šeimininką, tačiau yra išeitis – paprasti visos skardos...

Nuo ispaniškų muzikos festivalių iki tango šventės Kretoje: įspūdingiausi vasaros renginiai, prie kurių verta...

Per atostogas trokštame ne tik poilsio, bet ir įspūdžių, todėl verta pasidomėti, kur vyksta įdomiausi šios vasaros Europos kultūros ir sporto renginiai, taip pat suspėti į įspūdingas tradicines miestų šventes. Savitos fiestos bei festivaliai...

ORAI: Penktadienio dieną nelis, aukščiausia temperatūra 19–24 laipsnių šilumos

Penktadienio dieną nelis. Vėjas vakarinių krypčių, 7–12 m/s, kai kur gūsiai 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 19–24, pajūryje 16–18 laipsnių šilumos. Šeštadienį be lietaus. Vėjas naktį šiaurės vakarų, dieną šiaurės vakarų, vakarų, 7–12 m/s. Temperatūra naktį...

Horoskopai gegužės 26 dieniai

AVINASJei nemėgstate siurprizų, vargu ar sutiksite šią dieną laikyti sėkminga. Nepastebimi pokyčiai kelia nestabilumo jausmą, verčia taikytis prie nuolat kintančių aplinkybių. Ypač sunku bus vienišiams. JAUTISPrieš pradėdamas dieną įvertinkite savo emocinę būklę. Santūrumas padėtų spręsti...

Pablogėjusi savijauta gali reikšti skydliaukės sutrikimus – kaip atpažinti?

Slenkantys plaukai, nerimas, svorio pokyčiai – skydliaukės hormonų disbalanso pranašais gali tapti simptomai, kuriuos dažnai priskiriame tiesiog nuovargiui ar pakitusiai mitybai, tačiau skydliaukė daro didelę įtaką bendrai organizmo būklei, o jos sutrikimai gali lemti...

Mokesčių reforma – kas keisis verslams, jei ji bus priimta?

Lietuvos finansų ministerija šių metų kovo 20 d. pateikė siūlymus dėl mokesčių reformos, kuri, jei bus priimta, keistų ir koreguotų įvairius šiuo metu galiojančius mokestinius aspektus. Vyriausybė mokesčių reformos paketą planuoja pristatyti per LR...

Mėsainių variancijų – gausybė: specialistas pataria, kaip juos teisingai paruošti (receptas)

Vasarą prasidedantis kepimo ant grotelių sezonas vilioja ir mėsainių mėgėjus. Plačiu ingredientų pasirinkimu bei įvairiomis jų variacijomis pasižymintis patiekalas kasmet tik populiarėja. Mėsainiams naudojama įvairi mėsa – nuo jautienos iki kalakutienos. Pasak gydytojos dietologės...

Plėšyta kiauliena, dėl kurios galvas pametę gurmanai visame pasaulyje: itin paprastas, bet efektingas receptas

Plėšyta kiauliena – be galo populiarus patiekalas, be kurio dažnas amerikietis neįsivaizduoja savo vasaros. Nenuostabu – specialiu būdu paruošta mėsa yra ypač sultinga, aromatinga ir tinkanti įvairiems patiekalams. Be to, tai nebrangus produktas, tad...
spot_img
spot_img
spot_img
spot_img