0.8 C
Elektrėnai
2025 / 01 / 16

Ekspertai ragina prisiminti privalomą draudimą namams

Ar jau skaitėte?

Lietuvos nekilnojamo turto vystytojai, agentai ir daugiabučių bendrijų vadovai ragina svarstyti privalomo bendrojo daugiabučių naudojamų objektų draudimo įteisinimą. Anot jų, apdrausta daugiabučių bendroji nuosavybė yra įprasta praktika Vakarų ir Skandinavijos šalyse, o vis dažnesnės nelaimės Lietuvoje tik patvirtina tokio draudimo būtinybę.

- Reklama -

„Daugiabučių namų bendroji nuosavybė – visas turtas, kuris lygiomis dalimis, proporcingai pagal turimą būsto plotą, priklauso visiems namo savininkams. Tai – sienos, stogas, fasadas, pašto dėžutės, laiptinės langai bei durys, vamzdynai ir kitas panašus turtas. Kai jis sugadinamas piktavališkai ar dėl gamtos stichijos, piniginę tenka atverti visiems gyventojams. Neretai ir labai plačiai, tuo tarpu jei minėtas turtas būtų apdraustas – gyventojai tokių nuostolių išvengtų“, – sako statybos ir vystymo bendrovės „Mirigita“ vadovas Andrius Bertašius.

Audros pasekmė: medis užvirto ant namo, apgadindamas stogą ir sienas.
Audros pasekmė: medis užvirto ant namo, apgadindamas stogą ir sienas. Iliustracinė nuotrauka iš socialinių tinklų.

Anot jo, toks draudimas visų pirma būtų naudingas patiems gyventojams, tuo tarpu vystytojams ar statybų bendrovėms jis taptų savotiška paskata dar didesnei darbų kokybei ir skaidrumui.

„Matyčiau dvigubą naudą, kai pirmiausia laimi gyventojai, o tada ir pati statybų rinka“, – sako jis.

Anot „OBER – HAUS“ Vilniaus senamiesčio biuro vadovo Mariaus Čiulados, toks draudimas yra įprastas Vakarų ar Skandinavijos šalyse, kurio praktiką verta perkelti į Lietuvą nieko nelaukiant.

„Tai absoliuti norma pažangiose šalyse, kurią tikrai verta praktiškai įgyvendinti ir Lietuvoje. Manau, tai būtų labai teisingas sprendimas, nes nemenka dalis būstų šalyje yra gerokai senesni nei kelių dešimčių metų, kurių inžineriniai mazgai, ar tam tikros konstrukcijos, tikrai nebūtinai idealios būklės, o pastarųjų metų nelaimės tik patvirtina tokio draudimo būtinybę”, – sako jis.

- Reklama -

Daugiabučių bendrijų vadovo Vaido Borusevičiaus teigimu, privačios gyvenamosios nuosavybės draudimas yra įprastas Lietuvoje, kaip ir automobilių, tačiau daugiabučių gyventojams ne ką mažiau svarbesnis yra bendrosios nuosavybės turto draudimas.

„Didžioji dalis bendrijų tikrai pritartų tokiai galimybei apsidrausti. Be jokios abejonės, tai labai geras sprendimas, padėsiantis gyventojams išvengti nuostolių, įvykus nelaimingam atsitikimui ar stichinei nelaimei“, – sako Vaidas Borusevičius daugiabučių namų savininkų bendrijų „Fabijoniškių 3A“, „Prie Vilnelės“ ir „Latvių 64 ir 64A“ vadovas.

Anot jo, labai gaila, kad apie tokio draudimo būtinybę susimąstoma tik nutikus nelaimei ar gyventojams jau patyrus neplanuotus nuostolius.

„Deja, bet apie stogą ar vamzdyną susimąstoma tik tada kai jis nustoja tinkamai funkcionuoti ir reikia ieškoti lėšų remontui, jau nekalbant apie tuos atvejus, kai kažkieno turtas nukenčia dėl šalia vykstančių statybos darbų ar kitų aplinkybių“, – sako jis.

Praėjusių metų pabaigoje, vieno sostinės daugiabučio gyventojai, esančio prie Tauro kalno, baimindamiesi, kad bet kurią minutę jų namas gali sugriūti, ant balkonų iškabino plakatus su pagalbos šauksmu.

Pasak gyventojų, prieš daugiau nei metus, vienai statybų bendrovei pradėjus biurų pastato statybas šalia daugiabučio, pastarojo sienos ėmė trūkinėti ir byrėti.


Patogiausias būdas sužinoti daugiau –

sekti naujienas mūsų „Facebook“ ir „Instagram“ paskyrose!

 

TOP naujienos

Kaip rūpintis kapais atvėsus orams? Atminkite šiuos patarimus – neturėsite daug vargo

Nors artėjančios Vėlinės – metas prisiminti ir pagerbti artimuosius, tačiau prasidėję pirmieji šalčiai neišvengiamai priverčia susimąstyti ir apie tai, kaip kapus paruošti vėsiajam sezonui....

Maisto papilduose vis dar aptinkamos draudžiamos sudedamosios dalys

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos (VMVT) specialistai 2022 metais išanalizavo Europos Skubių pranešimų dėl nesaugaus maisto ir pašarų sistemoje (RASFF) registruotus atvejus apie aptiktus...

Šio sezono hitas – dešrainiai be dešrelių: išbandykite egzotišką, bet nebrangų „čiuptainio“ receptą su skraidkalmarių čiuptuvais

Grilio sezonas jau akivaizdžiai prasidėjęs – ar saulė, ar lietus, kepsninės rūkte rūksta. Su kiekvienu anglių papildymu kyla ir klausimas – ką ruošti šįkart?...

Diabetu serganti Viktorija: po pirmos savaitės ligoninėje esi išleidžiamas į nežinią

Cukrinis diabetas iš paciento pareikalauja daug laiko ir pastangų pakeisti savo gyvenimo būdą. Prieš trejus metus išgirdusi I tipo cukrinio diabeto diagnozę Viktorija prisimena,...

Minime česnakų dieną: kokios jų paruošimo gudrybės slypi socialiniuose tinkluose

Lietuvių liaudies patarlė byloja, kad česnakas išgydo devynias negalias. Ir nors jo naudą – imuniteto stiprinimą, cholesterolio mažinimą ar kraujo spaudimą – jau seniai įrodė modernusis mokslas, apie šios daržovės išskirtinumą buvo žinoma dar...

Kukurūzai cukrinio diabeto ir vėžio prevencijai

Klasikinėms fajitoms dažniausiai naudojama jautiena, pagardinta aštriais prieskoniais, tačiau kai nesinori sunkesnio maisto, galima paimprovizuoti vien tik su traškiomis daržovėmis – jas grilio vakarėliui su bičiuliais paruošite lengvai ir greitai. Daržoves galima išsikepti grilyje...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS